Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworze przyłącza się w 2015 roku do kolejnej już edycji akcji „Legalna Kultura”.

legalna kultura

„Legalna Kultura” to kampania świadomościowa, która ma służyć budowaniu świadomości społecznej w zakresie wiedzy na temat funkcjonowania i korzystania z kultury z legalnych źródeł oraz zagrożeń związanych z piractwem internetowym, poprzez upowszechnianie wiedzy o legalnych źródłach, edukację w zakresie prawa autorskiego i ochrony własności intelektualnej oraz budowanie poczucia odpowiedzialności za kulturę, opartego na wspólnocie twórców i odbiorców.

Im więcej będzie legalnych źródeł dostępu, tym taniej będzie można z nich korzystać - to naturalna konsekwencja zdrowych zasad. Dlatego tak ważne jest doprowadzenie do stanu, w którym użytkownicy będą świadomie wybierać źródła, z jakich korzystają.

Kultura Na Widoku to multimedialny projekt Legalnej Kultury, który daje dostęp do kultury w cyfrowym wydaniu z wykorzystaniem nowych mediów - dosłownie i w przenośni - wychodząc naprzeciw współczesnemu odbiorcy. W postaci instalacji złożonych ze specjalnych regałów i plakatów na terenie całej Polski, akcja wychodzi w przestrzeń publiczną.

Ta multimedialna biblioteka odwiedzi 48 miejsc i 14 festiwali, podczas których posiadacze smartfonów, tabletów i użytkownicy Internetu na terenie całego kraju będą mieli szansę poznać bogactwo legalnych źródeł w sieci oraz w prosty sposób pobrać interesujące ich utwory.

W naszej bibliotece na rozmieszczanych kolejno plakatach znajdą się linki lub kody QR do cyfrowych wersji filmów, utworów muzycznych, książek i gier dla wszystkich pokoleń. Połowa udostępnionych utworów i treści jest dostępna za darmo, pozostałe w bardzo przystępnych, promocyjnych cenach. Można z nich korzystać za pośrednictwem lokalnej sieci internetowej przy użyciu Internetu z własnego telefonu.

Sercem projektu jest strona internetowa, na której znajdą się wszystkie utwory - http://www.kulturanawidoku.pl.