Z okazji obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, w dniu 30 sierpnia gościł w Jaworze pan Zbigniew Grochowski, obecnie legniczanin, który pozostaje jednym z nielicznych żyjących osób będących naocznym świadkiem i uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

W samo południe pan Zbigniew zaszczycił nas swoją obecnością na jaworskim rynku przy otwarciu wystawy "Zachować w pamięci", prezentującej wspomnienia osób, którym przyszło żyć w tamtych trudnych czasach.
Po uroczystości na spotkaniu w bibliotece opowiadał o powstańczej doli, niemieckiej bezwzględności i okrucieństwie. O nierówności sił, o grozie dnia codziennego oraz o smutnym końcu powstania i wypędzeniu ludności cywilnej. Pan Zbigniew postarał się opowiedzieć jak wyglądały tamte czasy, jak wyglądała ówczesna młodzież i co robiła. Te wspomnienia są dla nas niezwykle cenne i wzruszające, pozostają niezapomnianą lekcją historii, a pan Zbigniew Grochowski swoim świadectwem propaguje wiedzę i pamięć o tamtych wydarzeniach.

{gallery}galerie\2019\20190830-z-grochowski-zachowac-w-pamieci{\gallery}