W sobotę już po raz ósmy w ramach akcji Narodowe Czytanie w naszej biubliotece, jak i w całej Polsce, czytano dzieła literatury polskiej. Para Prezydencka z wielu propozycji wybrała jako lekturę dla tegorocznej odsłony zbiór ośmiu tekstów nazwany "Nowele polskie".

„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Takie właśnie są zaproponowane w tym roku do Narodowego Czytania utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego.” ( Z Listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy).

Jaworzanie reprezentowani przez studentkę Uniwersytetu III Wieku i młodzież z grupy teatralnej „Wernisaż" działajacej przy klubie Piast w Jaworze, odczytali „Katarynkę” Polesława Prusa i „Orkę" Władysława Reymonta. Poziom interpretacji w tym roku był wyjatkowo wysoki.

{gallery}galerie\2019\20190907-narodowe-czytanie-nowele-polskie{\gallery}