13 lutego 1895 roku bracia Auguste i Louis Lumière opatentowali urządzenie zwane kinematografem. W niecały rok później odbył się pierwszy publiczny pokaz kinowy. O starym kinie i jego gwiazdach można sobie przypomnieć sięgając do platformy Legmi. Wyszukaliśmy książki dostępne dla naszych czytelników, które zgłębiają tę tematykę.

Książki polecane w ramach akcji "Legimi - czytaj i słuchaj z nami"

Na początek polecamy książkę Pawła Sitkiewicza "Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce". Wyjściu do kina w przedwojennej Polsce towarzyszyła szeroka skala emocji – od łez wzruszenia po strach o zdrowie i życie. Kinomania nie była niewinną formą spędzania wolnego czasu. Po skończonej projekcji widzowie wracali bowiem do domu zarażeni gorączką filmową. Chorobą, która odmieniła XX wiek.

Jedną z pierwszych gwiazd polskiego kina była Pola Negri. Jej biografię można prześledzić sięgając po książkę Magdy Lamparskiej "Wszystko albo nic. #jak Pola Negri". Autorka zaprosiła Polę do swojego świata, mówiąc: niejednego chciałabym się od ciebie nauczyć. Od hollywoodzkiej gwiazdy, która sto lat temu rzuciła świat na kolana, na pewno można uczyć się pracowitości i odwagi sięgania po nieosiągalne. Autorka przedstawia fenomen Polki - pierwszej celebrytki w historii światowego showbiznesu.

Wśród filmowych gwiazd, które przyczyniały się do szybszego bicia serca w międzywojennej Polsce królował również m.in. Eugeniusz Bodo czy Ina Benita. Aby bliżej się im przyjrzeć zachęcamy sięgnąć po książki Iwony Kienzler "Bodo i jego burzliwe romanse" oraz Piotra Gacka "Ina Benita".
Pierwsza propozycja to historia przedwojenny aktora, reżysera, producenta i celebryty, przedwojennej ikony męskiej elegancji, człowieka, który ze swego nazwiska uczynił markę handlową. Jego nazwisko na afiszu gwarantowało sukces każdego przedstawienia, nikogo też nie trzeba było namawiać do pójścia do kina na film, w którym grał Bodo, a śpiewane przez niego piosenki z miejsca stawały się przebojami, które nuciła cała Polska. Pomimo że nie miał ku temu warunków, okrzyknięto go amantem srebrnego ekranu, a on sam przyprawiał wiele kobiet o drżenie serca. Był bodaj najpopularniejszym polskim aktorem międzywojnia, którym żywo interesowała się prasa, w tym także brukowa. Tymczasem jego prywatne życie, a zwłaszcza sprawy uczuciowe wciąż kryje wiele tajemnic, które próbuje odkryć autorka niniejszej publikacji.
Druga pozycja to opowieść o życiu wielkiej gwiazdy przedwojennego kina i kabaretu, która błyszczała na ekranie w popularnych komediach u boku Bodo, Dymszy i Żabczyńskiego, ale zagrała też dramatyczną rolę w jednym z pierwszych filmów Aleksandra Forda. W czasie wojny została potępiona przez Polskie Państwo Podziemne za granie w teatrach jawnych. Aresztowana przez Gestapo i więziona na Pawiaku za romans z oficerem Wehrmachtu. Zwolniona dzień przed wybuchem powstania warszawskiego, nie wiadomo czy zginęła w kanałach, czy później. Krążyła nawet legenda, że Benita wyemigrowała...

Na koniec jeszcze jedna warta przeczytania pozycja - książka Grzegorza Rogowskiego i Michała Pieńkowskiego "Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji".
Wrzesień 1939 roku był dla wielu gwiazd polskiego filmu przedwojennego ostatnim aktem w ich karierze. W obliczu zupełnie nowej dramatycznej rzeczywistości niemało artystów zdecydowało się na emigrację. Tam zderzyli się z prozą życia, daleką od tej w przedwojennej Polsce. Niestety, niemal wszyscy odeszli w zapomnieniu tysiące kilometrów od ojczyzny.
Książka przypomina polskie aktorki filmowe, które zmarły na emigracji: Renata Radojewska, Tamara Wiszniewska, Nora Ney, Zofia Nakoneczna, Lena Żelichowska, Janina Wilczówna, Jadwiga Smosarska. W 2015 roku Grzegorz Rogowski podjął się niebywałego zadania, w poszukiwaniu śladów życia bohaterek przemierzył ponad 12 tysięcy kilometrów odwiedzając Nowy Jork, Rochester, San Francisco, San Jose. Dotarł do rodzin aktorek, spisał ich wspomnienia i zebrał bezcenne zdjęcia dokumentujące prywatne życie gwiazd polskiego ekranu. Zaproszony przez autora do współpracy filmograf Michał Pieńkowski, w rozdziale otwierającym publikację szuka odpowiedzi na pytanie: Jak wyglądała droga przyszłych artystek do kariery? W końcowej części książki pisze o dorobku polskiego kina międzywojennego i pracach nad jego dokumentacją. Książka jest obszerną opowieścią o kulisach życia teatralnego i filmowego w międzywojennej Polsce.