Dnia 3 czerwca 2017 już po raz trzeci miała miejsce w Polsce ogólnopolska akcja - Noc Bibliotek. Nasza biblioteka zadebiutowała w tym wydarzeniu i wzięła udział w tegorocznej edycji, która odbywała się pod hasłem "Czytanie porusza".

Na specjalnych popołudniowo-wieczornych spotkaniach postanowiliśmy 'poruszyć' naszych czytelników.

Pierwszy punkt tej imprezy to dosłowne 'poruszenie' się z miejsca albowiem wybraliśmy się na biesiadny spacerek po naszym mieście. Jak zawsze było miło, a nasz nieoceniony przewodnik podzielił się z nami licznymi ciekawostkami na temat miejsc, w których biesiadowali kiedyś jaworzanie, a które w większości już nie istnieją, bądź pełnią zupełnie inne funkcje.

Natomiast o godzinie 17:00 odbyło się spotkanie z Januszem Skowrońskim - znanym historykiem i dziennikarzem, badaczem dziejów Dolnego Śląska. Gość 'poruszył' dwa wątki z dziejów okolic Jawora - powojenne zawirowania wokól Gerharta Hauptmanna oraz losy więźniów obozu Gross Rosen i jego filii. Wykładowi towarzyszyła prezentacja multimedialna oraz możliwość przeglądnięcia licznych publikacji o regionie ze zbiorów naszej biblioteki.

Na koniec gościliśmy Jana Edwarda Czachora - prezesa Stowarzyszenia Pamięci Czesława Niemena, organizatora wielu imprez kulturalnych, służących popularyzacji twórczości artysty, a także autora książki "Czesław Niemen w Świebodzinie".
Pan Jan zaproponował nam cudowny wykład "Poezja w artystycznej twórczości Czesława Niemena" i niewątpliwie 'poruszył' w nas niejedną tkliwą strunę. W trakcie spotkania można było wysłuchać zapomnianych i mało znanych utworów tego niezwykłego artysty.

Całej imprezie towarzyszył również kiermasz książek, które można było kupić za przysłowiowy 'grosz'.

Mamy nadzieję, iż to wydarzenie pokazało, że biblioteka to miejsce przyjazne, w którym prawie każdy może znaleźć źródło inspiracji i spędzić ciekawie czas.