Podczas mojowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Kino mówi” poruszyliśmy tematykę związaną z autyzmem, innym postrzeganiem świata, problemami z tego wynikającymi i sposobami radzenia sobie w życiu takich osób.

Zdjęcie ze spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Kino mówi"

Niektórzy z nas, wskutek nabytej czy wrodzonej choroby, postrzegają świat otaczający inaczej.
Wielu mówi, że ich zmysły błądzą, a tacy jak Temple Grandin mówią, że ich zmysły  mogą być atutem, nie wyrokiem.
Wielu postrzega autysta = upośledzony, nieprzydatny, obciążenie dla rodziny i społeczeństwa, a Temple Grandin, przekonuje: Einsztein, Mozart i Tesla, niekwestionowane autorytety, które wpłynęły na całą ludzkość, też pewnie byli tacy jak ona, tylko kiedy żyli, nie nazywano tego autyzmem.  

Autyzm, a raczej spektrum autystyczne, obejmuje różne typy zaburzeń rozwoju u osób ze znacznymi zaburzeniami komunikacji i interakcji społecznych, a także powtarzalnym zachowaniem i ograniczonymi zainteresowaniami. Tyle definicja. O tej nieuleczalnej 'chorobie' mówią coraz częściej lekarze specjaliści i osoby z nią sie zmagające, jak Temple Grandin. Przez pryzmat jej osoby próbowaliśmy zgłębić świat autystów - ich problemy i ich radości.

Temple Grandin  (ur. 29 sierpnia 1947 w Bostonie w stanie Massachusetts w USA) jest wysokofunkcjonującą osobą z autyzmem, czyli  dobrze odnajduje się w społeczeństwie. Mimo, że w dzieciństwie miała trudności w szkole i nie radziła sobie w kontaktach z innymi ludźmi, zdobyła tytuł licencjata z psychologii na Franklin Pierce College w Rindge, magistra z zoologii na Arizona State University  i doktora w tej samej dziedzinie na University of Illinois. Obecnie jest cenionym naukowcem - profesorem na Stanowym Uniwersytecie w Kolorado i konsultantem przemysłu mięsnego w zakresie zachowania zwierząt m.in. w warunkach chowu.
W swoich publikacjach i wystąpieniach telewizyjnych popularyzuje wiedzę o autyzmie oraz humanitarnym traktowaniu zwierząt rzeźnych. Zbudowała „maszynę do przytulania” urządzenie ułatwiające uspokojenie zdenerwowanego zwierzęcia.
O jej  życiu i działalności opowiada film fabularny wyprodukowany w 2010 roku, z Clarie Danes w roli tytułowej. W Polsce wydane zostały jej książki: „Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów”, „Byłam dzieckiem autystycznym”,  „Zrozumieć zwierzęta. Wykorzystywanie tajemnic autyzmu do rozszyfrowania zachowań zwierząt”, „Zwierzęta czynią nas ludźmi”.