W miesiącu wrześniu i październiku z grupą z Przedszkola Niepublicznego „Prymusek” przeprowadziliśmy szereg spotkań w bibliotece zakończonych uroczystym koncertem w Domu Pomocy Społecznej.A wszystko to w związku z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Celem działań było zapoznanie dzieci z symbolami narodowymi, przybliżenie wiadomości na temat naszego kraju i zainteresowanie dziejami Polski i Polaków oraz ukazanie wszystkim, jak ważny jest patriotyzm.

Przedszkolaki przychodziły do biblioteki na zajęcia edukacyjne pod hasłem „Nasz kraj”.
Poznały tu legendę o początkach powstania państwa polskiego „O Lechu, Czechu i Rusie”. Było to głośne czytanie o tym, jak trzej bracia wspólnie wyruszyli na poszukiwanie własnego miejsca do życia. W oparciu o prezentację multimedialną dowiedziały się o pochodzeniu i znaczeniu flagi, o tradycjach narodowych oraz o godle, którego wygląd zmieniał się na przestrzeni wieków. Obejrzały także film na temat symboli narodowych „Polskie Symbole Narodowe - Polak Mały”. Zaprezentowaliśmy go za zgodą właściciela praw autorskich - Instytutu Pamięci Narodowej. Za tę zgodę serdecznie dziękujemy, gdyż film urozmaicił zajęcia i bardzo się podobał dzieciom.

Nasze małe obchody Odzyskania Niepodległości uwieńczone zostały uroczystym koncertem w Domu Pomocy Społecznej. Przedszkolaki pod opieką wychowawczyni przygotowały z tej okazji program artystyczny. Na próbach w bibliotece sumiennie uczyły się wierszy i piosenek do występu, który został bardzo serdecznie odebrany przez pensjonariuszy.
Po koncercie dzieci i mieszkańcy domu razem pracowali nad wylepieniem z bibuły fragmentów polskiej flagi - elementów większej kompozycji. Na zakończenie wszyscy pozowali do wspólnego zdjęcia, które zostało umieszczone wewnątrz tej kompozycji.