Od 25 do 30 września w Jaworze gościć będzie 21. Objazdowy Festiwal WATCH DOCS, który zawita także do biblioteki.
21. Objazdowy Festiwal WATCH DOCS w Jaworze tradycyjnie będzie się odbywał w ramach Dziedzińca Sztuki - projektu organizowanego przez Samoorganizację Artystyczną Zamek Nadaje.
Jak co roku, jednym ze współorganizatorów festiwalu WATCH DOCS jest nasza biblioteka.
Zapraszamy na projekcje zarówno grupy szkolne, jak i wszystkich chętnych czytelników.
Szczegółowy plan festiwalu w bibliotece można znaleźć w naszym kalendarzu wydarzeń.
Dla grup szkolnych w godzinach dopołudniowych w planach są projekcje połączone z warsztatami prowadzonymi przez Marię Błoniarz z Amnesty International oraz pracowników biblioteki.
Chętne grupy prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny.
Od poniedziałku do piątku o godzinie 17:00 proponujemy film na życzenie. Każdy będzie mógł wybrać film dla siebie i w ten sposób kształtować repertuar jaworskiej edycji festiwalu. Lista filmów wraz z opisami jest dostępna poniżej.
Po seansach zachęcamy do podzielenia się swoimi wrażeniami z innymi.
WATCH DOCS to jedna z największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka, prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową.
Każdego roku na festiwalu pokazywanych jest ponad pięćdziesiąt światowej klasy filmów. W ramach festiwalu objazdowego i on-line rocznie ogląda je łącznie ponad sto tysięcy widzów.
Lista dostępnych filmów festiwalowych
-
Holandia, reż.: Saskia Gubbels, 2020, 73"
Największe holenderskie schronisko dla zwierząt. Ludzie, starający się zrobić wszystko by jak najlepiej przygotować psy do adopcji – i ich podopieczni, których trudno nie polubić.
-
Polska, reż.: Daniel Le Hai, 2022, 15'
Portret pokolenia protestu – młodych ludzi, którzy nie boją się wyjść na ulice w obronie swoich ideałów.
-
Dania, areż.: Michael Graversen, Florian Elabdi, 2022, 25"
Ostatni mieszkańcy spalonego obozu dla migrantów na greckiej wyspie Lesbos.
-
Belgia, reż.: Amir Borenstein, Effi Weiss, 2021, 78'
Strefy konfliktu, pogranicza i ośrodki azylowe: miejsca, gdzie wymowa może decydować o zyciu lub śmierci.
-
USA, reż.: Shawn Bannon, 2022, 84"
Za kulisami przemysłowej hodowli świń. Wielkie pieniądze, cierpienie zwierząt, śmierdzący problem i ludzie zmuszeni żyć w sąsiedztwie gigantycznych „fabryk mięsa”.
-
Francja, Wielka Brytania, reż.: Sasha Kulak, 2022, 62"
Alicja w krainie dyktatora. Kronika białoruskich protestów w poetyce sennego marzenia.
-
Polska, reż.: Łukasz Ruciński, Patryk Szczepaniak, 2022, 53"
Traumatyczne wspomnienia represji, walka z systemem i tęsknota za zwyczajnym życiem. Młodzi Białorusini po ucieczce z kraju szukają swojego miejsca w świecie.
-
Wielka Brytania, USA, reż.: Becky Hutner, 2022, 100"
Czy da się stworzyć prawdziwie ekologiczną kolekcję mody, która nie będzie eko-ściemą? Brytyjska projektantka podróżuje po świecie próbując znaleźć materiały, przy których tworzeniu nie cierpią zwierzęta ani ludzie.
-
Holandia, reż.: Marjolein Busstra, 2022, 71"
Młodzi terapeuci i ich podopieczni – nastolatki uwikłane w różne formy seksualnego wykorzystywania.
-
Norwegia, reż.: Håvard Bustnes, 2021, 102"
Skompromitowany polityk, oskarżony o molestowanie próbuje wrócić na partyjne salony. Czy kultura politycznych dziadersów przetrzyma obyczajowy skandal?
-
Czechy, Słowacja, reż.: Jan Šikl, 2021, 100"
Trudna prawda o Praskiej Wiośnie 1968 roku opowiedziana przez cudem odnalezione archiwalia. Opór i oportunizm, bohaterowie i kolaboranci.
-
Ukraina, reż.: KINODOPOMOHA, 2020, 80"
Jak mieszkać w domu, którego ściany zburzył rosyjski pocisk? Wojna w Ukrainie z perspektywy cywilów w obiektywie młodych twórców dokumentu.
-
Polska, reż.: Tadeusz Chudy, 2022, 52"
Więzienie, psy i klawisz z otwartą głową. Czy recydywiści z długoletnimi wyrokami na karku są w stanie ocalić przed eutanazją zwierzaki z okolicznego schroniska?
-
Polska, Niemcy, reż.: Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, 2022, 85"
Pierwsza generacja Ukraińców urodzonych w wolnym kraju zmaga się w wojennymi traumami.
-
Polska, reż.: Robert Kowalski, 2022, 35"
Są zuchwali i sprzyja im niesamowite szczęście – ukraińscy żołnierze podczas misji bojowych pod Charkowem w początkowej fazie inwazji Rosji na Ukrainę
-
Liban, Wielka Brytania, USA, reż.: Michael Collins, 2022, 28"
Walka o prawa osób LGBT na Bliskim Wschodzie. Konsekwencje pewnego koncertu, który połączył wokalistę Masrou’ Leila – jedyną otwarcie gejowską gwiazdę arabskiego popu i egipską aktywistkę.
-
Izrael, reż.: Zvi Landsman, 2021, 80"
Zamknięte środowisko izraelskich ortodoksów i szokujące praktyki pseudo-terapeutów, obiecujących swoim zagubionym klientom „wyleczenie” z homoseksualizmu.
-
Szwajcaria, reż.: Marie-Laure Widmer Baggiolini, 2022, 51"
To dzięki ich zaangażowaniu będzie można kiedyś postawić przed sądem zbrodniarzy w mundurach. Żmudna praca działaczy i śledczych dokumentujących rosyjskie zbrodnie wojenne.
-
Wielka Brytania, Indie, USA, reż.: Shaunak Sen, 2022, 94"
Dwaj bracia w New Delhi starają się ratować drapieżne ptaki, stanowiące ważne ogniwo miejskiego ekosystemu. Tymczasem ich miasto pogrąża się w ekologicznym, politycznym i społecznym chaosie.
-
Szwecja, reż.: Knutte Wester, 2021, 24"
Teheran, jakiego nie znamy: nielegalny hiphop w parkach i podziemnych przejściach, ukryta kamera, strach i ochota na bunt.
-
Belgia, Francja, reż.: Myleine Guiard-Schmid, 2021, 35"
Eksperymentalna, zmysłowa animacja. A może przy odpowiednim nastawieniu poród może wyglądać zupełnie inaczej niż sobie to wyobrażamy.