W tym roku przypada 75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W hołdzie poległym i walczącym uczestnikom i dla upamiętnienia tak ważnej daty w lipcu i sierpniu zapraszamy do biblioteki na wystawę fotografii Zbigniew Grochowskiego. Fotografie te są świadectwem minionych wydarzeń, tragedii miasta i jego mieszkańców po upadku powstania.

Zdjęcie z Powstania Warszawskiego - dom na Starówce w kłębach dymu

Zbigniew Grochowski - harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej, świadek i uczestnik Powstania Warszawskiego i nauczyciel z wieloletnim doświadczeniem.
W czasie Powstania Warszawskiego jego bronią nie był jednak karabin, których i tak było za mało, a aparat. W kieszeniach zamiast granatów nosił filmy fotograficzne. To dzięki niemu i 42 innym, powstańczym fotografom możemy zobaczyć, jak wyglądały najstraszniejsze 63 dni w historii Warszawy.

Na wystawie prezentujemy 48 zdjęć z kliszy fotograficznej, której pan Zbigniew nie zdążył przekazać swoim zwierzchnikom podczas powstania. 'Wędrowała' z młodym człowiekiem po zakamarkach historii, a fakt jej posiadania ujawnił dopiero w 2008 roku.
W zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się ponad 300 fotografii autorstwa Zbigniew Grochowskiego.