W grudniu IbukLibra poleca lekturę książki Remigiusza Piotrowskiego "Niezwykły świat przedwojennego futbolu".

Fragment plakatu promującego książkę miesiąca od Ibuk Libry

W dniach 20 i 21 grudnia 1919 roku w Warszawie odbył się założycielski zjazd jednego z najstarszych w Polsce związków sportowych - Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Z okazji 100-nej rocznicy tego wydarzenia i dla upamiętnienia tamtych czasów Ibuk Libra proponuje dla czytelników, którzy szukają ciekawych ujęć społecznej historii Polski, nie lada gratkę - książkę Remigiusza Piotrowskiego "Niezwykły świat przedwojennego futbolu".

Kiążka przybliża barwny świat przedwojennego futbolu. Świat pełen sprzeczności, w którym po boiskach biegali robotnicy i inteligenci, a choć żaden z nich nie mógł na piłce zarabiać, na boku dorabiało na niej wielu. To wtedy działacze świecili przykładem, a po cichu część z nich snuła misterne intrygi; gwiazdy rozbudzały wyobraźnię tłumów, by po chwili okładać się pięściami po głowach, a eleganccy dżentelmeni w kapeluszach rozprawiali na trybunach o sztuce i… lżyli do utraty tchu sędziego-kalosza. To w końcu świat idealistów, romantyków i niepokornych pionierów. Pełen pasji, humoru. Dziwny i intrygujący.

Autor opowiada nam historię o tym, co jedli przedwojenni piłkarze, jak podróżowali, co im spędzało sen z powiek. Wspomina o największych skandalach, zajadłych polemikach, klubowych animozjach, osobliwych przesądach, piłkarskich zwyczajach, nadziejach, radościach i rozczarowaniach. Odkrywa słodko-gorzkie realia tego, czym był futbol w II RP, a czym niekiedy bywał i czy nadal coś nas z nim łączy.

Zachęcamy do lektury! Książka dostępna do 31 grudnia.