Wszystkich zainteresowanych smaczną i zdrową kuchnią zapraszamy na spotkanie ze specjalistą z zakresu zielarstwa, który będzie gościem biblioteki w czwartek 27 lutego. Zapraszamy o godzinie 16:00 do sali spotkań przy Wypożyczalni.

Fragment plakatu wydarzenia "Przyprawy - lekarstwo i uczta dla podniebienia" - różnorodne łyżki pełne przypraw

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że aromatyczne zioła i przyprawy odgrywają niezwykle ważną rolę w naszej diecie. Korzystnie wpływają na smak potraw, poprawiają ich kolor, a przede wszystkim posiadają właściwości prozdrowotne - pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.
Bazylia, szałwia, kminek, gałka muszkatołowa, tymianek nie tylko zmieniają smak potraw, ale ułatwiają ich trawienie, w szczególności jeżeli nasza dieta bogata jest w ciężkostrawne dania, które w swoim składzie zawierają rośliny strączkowe, mięso oraz dużą ilość tłuszczu. Natomiast czosnek działa jak naturalny antybiotyk, łagodzi stany zapalne i zwalcza bakterie. Kto z nas nie popijał syropku z czosnku i cebuli na przeziębienie.

Oczywiście ziół i przypraw nie można traktować jako lekarstw na wszelkie dolegliwości, ale warto, żeby rozważnie stosowane znalazły się w naszej codziennej diecie. Warto poeksperymentować z ich smakiem oraz dobrać je w zależności od zastosowania: do zup, do sosów czy do sałatek.
Dobrym pomysłem jest zapoznać się z ich właściwościami oraz smakiem i skomponować własne mieszanki składające się z ulubionych ziół i przypraw. To sprawi, że częściej będziemy po nie sięgać w naszej kuchni. A dzięki temu z pewnością skorzysta na tym nasze zdrowie.