Pretekstem do lutowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki "Wieża ciśnień", które odbędzie się 19 lutego o godzinie 16:00 w sali spotkań przy Wypożyczalni, będzie książka Danuty Chlupovej "Trzecia terapia".

Fragment plakatu spotkania "DKK - Danuta Chlupova - Trzecia terapia" z okładką książki

"Trzecia terapia" jest powieścią obyczajowo-psychologiczną, gdzie historia upomina się o swoje. Opowiada o toksycznych relacjach, naiwności, pragnieniu miłości, ale też oczyszczeniu i przebaczeniu nie tylko innym, ale także sobie, i pogodzeniu się z bolesną przeszłością.

Cała książka jest o wzajemnych relacjach.
Jeden z dwójki głównych bohaterów, Grzegorz – nie radzi sobie po tragicznej śmierci żony. Tkwi w niełatwym trójkątnym układzie z matką i z dorastającą córką, jego kolejne związki z kobietami kończą się porażką.
Natomiast Mathilda wikła się w toksyczny związek z psychoterapeutą Thomasem, nie zdając sobie sprawy, że zamiast miłości dostaje niezdrowe uzależnienie.
W pewnym momencie życiowe drogi Mathildy i Thomasa się spotykają. Mathilda postanowi zmierzyć się z prawdą, poznać szczegóły działalności jej dziadka w obozie koncentracyjnym, chce poznać ciężar jego winy. Grzegorz, który pracuje jako przewodnik w Muzeum Auschwitz, może jej pomóc w dotarciu do informacji.

W tej powieści nic nie jest takie proste ani oczywiste. Relacja Mathildy i Grzegorza jest o wiele bardziej skomplikowana. Układy, w których oboje tkwią i zahamowania, które mają, sprawiają, że się boją.