Wracamy w nowym roku z cyklem spotkań "Zręczne ręce". Tym razem zapraszamy wszystkich, którzy swoimi zręcznymi rękami potrafią wyczarowywać prawdziwe cudeńka z papieru oraz tych, którzy chcieliby poznać sekrety tej techniki. Na spotkanie zapraszamy we wtorek 18 lutego o godzinie 11:00 do sali spotkań przy Wypożyczalni.

Fragment plakatu spotkania "Zręczne ręce" - motylki z origami

Origami to sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, a rozwinięta w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. Nazwa origami jest stosunkowo późna. Początkowo składanie papieru było nazywane orisue lub origata, a przedmiot złożony w ten sposób orimono. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku, ze złożenia słów ori - składanie oraz gami - kolorowy papier używany do składania, powstała nazwa origami - złożony kolorowy papier.

Najważniejszą zasadą origami jest składanie papieru wzdłuż prostych linii we wszystkich możliwych kierunkach. Zazwyczaj w tym celu korzysta się z kwadratowej kartki kolorowego papieru, choć dopuszcza się też inne kształty. W procesie robienia klasycznego origami nie należy ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać.
Jedną z ciekawszych i bardziej skomplikowanych form origami jest origami modułowe, zwane też matematycznym lub molekularnym. Polega na łączeniu ze sobą powstałych wcześniej modułów.

Składanie origami jest bardzo pożyteczną czynnością.
Aby składać origami potrzebnych jest nam kilka cech - przede wszystkim cierpliwość i precyzja. Origami nie da się składać na szybko i w nerwach. Bawiąc się więc składaniem papieru, wyciszamy się i uczymy cierpliwości, co jest szczególnie przydatne dla nerwusów.
Origami poprawia również zdolność manualną, koordynację i pozwala zapanować nad emocjami.