17 lutego to wyjątkowy dzień w kalendarzu każdego miłośnika czworonogów - obchodzimy bowiem Dzień Kota. Z tej okazji zachęcamy do zgłębiania wiedzy o kocim świecie. Podpowiadamy co można przeczytać korzystając z platformy Legimi dostępnej bezpłatnie dla naszych czytelników.

Fragment plakatu akcji "Legimi - czytaj i słuchaj z nami" i biały kot

Zacznijmy od początku, czyli skąd się wzięły koty w naszym otoczeniu. "Koty" Champfleury’ego, francuskiego pisarza i krytyka, to wydana po raz pierwszy w 1869 roku książka opisująca historię, naturę oraz obecność kotów w kulturze – od starożytności po XIX wiek.

W wieku XX na pewno przyda nam się lektura "Kot w domu. Instrukcja obsługi" Barbary Sieradzan. W tej książce znajdziesz propozycję rozwiązań problemów, z którymi spotyka się większość kocich opiekunów: jak się zabrać do adopcji kota? jak poradzić sobie z podawaniem leków, wyjściami do weterynarza czy drapaniem tapicerki? jak lepiej zrozumieć swojego kota i być dla niego lepszym opiekunem?

W tym miejscu warto też sięgnąć po książkę "Status prawny kota w Polsce" Natalii Dobrowolskiej. To zbiór porad prawnych i przepisów odnoszących się do kota i jego właściciela/opiekuna. Przeznaczona jest zarówno dla osób posiadających już kota, jak i tych, które zamierzają dopiero go zaadoptować. Ta publikacja przedstawia regulacje prawne znajdujące się w prawie polskim w odniesieniu do kota.

Będąc właścicielem kota (a właściwie będąc własnością jakiegoś kota) na pewno już wiemy, że koci świat jest zupełnie inny od naszego. Przychodzi nam tu z pomocą książka Thomasa McNamee "O czym myślą koty". To przewodnik po życiu wewnętrznym kotów dla wszystkich. Dla tych, którzy dopiero uczą się trudnej sztuki interpretowania kocich zachowań, i dla tych, którzy uważają się za jej arcymistrzów. Autor rozszyfrowuje jedna po drugiej kocie tajemnice, przytaczając nieznane szerszemu ogółowi badania naukowców, a także powołując się na osobiste doświadczenia – kociarza ekstraklasy.

Będąc już nieco bardziej wtajemniczonymi opiekunami kotów, być może wpadniemy na pomysł, aby swoich indywidualistów wyszkolić. Tu niezbędna będzie najpierw lektura cyklu książek Dawida Ratajczaka: "Jak wytresować kota", "Jak wytresować kota 2. Techniki zaawanowane" oraz "Jak wytresować kota 3. Wiedza tajemna". Oprócz podpowiedzi, jak wyjść z kotem na spacer, jak go wykąpać lub jak go odchudzić dowiecie się także rzeczy najważniejszej - kota nie da się wytresować. Jeśli chcecie nakłonić swojego kota do pewnych rzeczy, trzeba na świat zerknąć najpierw kocimi oczami.

Idąc dalej tym tropem, może patrzenie na świat z kociej perspektywy, oprócz lepszego dogadywania się ze swoim pupilem, przynosi jeszcze inne korzyści. Aby się o tym przekonać, warto sięgnąć po poradnik "Życie według kota" Astrid Eulalie. Jak autorka tego niezwykłego poradnika, dziewczyna taka jak my wszyscy, która nawiązała bliższy, psychoterapeutyczny kontakt ze swoim kotem. "Najpierw go poobserwuj. Potem z nim pogadaj. A potem przeczytaj list, który do ciebie napisze. I tak z każdym problemem. Jeśli chcesz zaprzyjaźnić się ze sobą i swoim ciałem, odkryć przyjemność z zabawy i odpoczynku, rozbudzić ciekawość i cieszyć się każdą chwilą - to zacznij życie według kota! To naprawdę działa!".

Wspaniały przykład, że obcowanie z kotem potrafi zmienić życie znajdziemy w książce "Mój przyjaciel kot" Britta CollinsaBritta Collinsa. Michael King to bezdomny, zagubiony i smutny człowiek, który od wielu lat żyje na ulicach Portland. Pewnej deszczowej nocy znajduje zaniedbaną i ranną kotkę, którą postanawia przygarnąć. Michael wydaje ostatnie pieniądze na karmę i leki dla futrzaka, któremu nadaje imię Tabor. Od tej chwili jego życie zaczyna zmieniać się na lepsze – wreszcie staje się zauważalny dla innych ludzi, którzy widząc ten nietypowy duet, chętniej dzielą się jedzeniem i pieniędzmi. Kiedy do Portland zbliża się zima, Michael postanawia zabrać Tabor w stronę ciepłej Kalifornii. Tak zaczyna się ich niesamowita podróż.Ciepła i wzruszająca opowieść o uzdrawiającej więzi między człowiekiem i zwierzakiem, która może odmienić życie na lepsze.

Na koniec jeszcze garść propozycji dla młodszych czytelników.
"Kocie Historie" i "Kocie Historie. Część druga" Tomasza Trojanowskiego to pełna ciepła i humoru, barwnie i dowcipnie ilustrowana książeczka, której bohaterami są trzy koty. Ich największym marzeniem jest znaleźć się w świecie, w którym ludzie są dobrzy, a lodówki zawsze otwarte. Ile zamieszania mogą wprowadzić trzy koty? Całkiem sporo. Ale co się stanie, gdy dołączy do nich czteroletnia córka Dużego? Strach się bać! Dzięki Zofii, Hermanowi i Gienkowi dowiecie się, jak absorbujące jest poznawanie świata i jak niezwykła może być codzienność dzięki odrobinie wyobraźni.
Cykl książek o Kocie Wilsonie Frauke Scheunemanna to opowieść o spokojnym życiu profesorskiego kota Winstona, które kończy się, gdy do domu jego opiekuna sprowadza się nowa gospodyni Anna z córką Darią. Winston po raz pierwszy w życiu wychodzi na podwórko, a Daria musi zmienić szkołę. Oboje mają kłopoty z adaptacją do nowych warunków. Do tego wszystkiego uderzenie pioruna sprawia, że następuje zamiana ról. Winston jako Daria musi nie tylko poradzić sobie ze szkolnymi kłopotami dziewczynki, lecz także uwolnić jej mamę od niesprawiedliwych podejrzeń o przemyt. Rozpoczyna się tajna misja kota Winstona. A po niej kolejne detektywistyczne wyzwania - "Kot Winston. Tajna misja""Kot Winston. Mruczący agent""Kot Winston. Polowanie na rabusiów", "Kot Winston. Na tropie truciciela".
I jeszcze prawdziwe historie spisane w formie opowiadań - "Mruk. Opowiadania o kotkach, kotach i kociskach" Renaty Piątkowskiej. Kota nie oszukasz – jak poczuje dobrego człowieka, to przyjdzie. Będzie przyjazny, cierpliwy, aż ukoi płacz dziecka. Kot wie, że trzeba zawiadomić domowników o ulatniającym się gazie. Uratuje siebie i swoje dzieci z tonącego statku w sposób, na który człowiek by nie wpadł. To nie bajki – to prawdziwe historie(...). Zaskakujące, tajemnicze, jak koty po prostu.