W wirtualnej czytelni Ibuk Libra można znaleźć książki popularno-naukowe prawie na każdy temat. Dzisiaj z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który obchodzimy 21 lutego, podpowiadamy, po jakie książki warto sięgnąć z tej okazji.

Fragment plakatu akcji "Ibuk Libra - dla głodnych wiedzy"

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma zwracać uwagę na wagę zachowania różnorodności językowej świata, ponieważ wymieranie języków przybrało niepokojące tempo.
Do tego, w związku z globalną cyfryzacją naszego życia, oryginalność języków, w tym naszego, jest zagrożona. Przestajemy używać ogonków, kresek i kropek, co stanowi o wyjątkowości naszego języka. Faktem jest, że każdy język ewoluuje. Jednak czy niektóe zmiany nie są czasem zagrożeniem dla polszczyzny?

W świadomym dbaniu o nasz język ojczysty niewątpliwie pomocne jest czytanie książek - wszelakich, które są pewnym wzorcem językowym. A od czasu do czasu również takich, jakie polecamy poniżej

Przede wszystkim zachęcamy do sięgnięcia po pierwszą na polskim rynku syntezę poświęconą poprawności językowej w internecie.
Książka Kultura zachowań językowych w internecie Aliny Naruszewicz-Duchlińskiej w mądry, zabawny i przystępny sposób przedstawia zagadnienia komunikacji za pośrednictwem internetu. Rozważania teoretyczne autorka wyjaśnia na licznych przykładach, których zadaniem jest nie tylko zainteresowanie, lecz także rozbawienie czytelnika.

A co słuchać u Kaszubów, jak się miewa kaszebski? Polecamy lekturę książki Nicole Dołowy-Rybińskiej "Nikt za nas tego nie zrobi". Praktyki językowe i kulturowe młodych aktywistów mniejszości językowych Europy. Pozycja jest spora, ale naprawdę warta przeczytania.
Książka przedstawia portret młodych ludzi angażujących się na rzecz mniejszości językowych Europy: Kaszubów (w Polsce), Górnołużyczan (w Niemczech), Bretończyków (we Francji) i Walijczyków.
Analizie zostały poddane także praktyki kulturowe i tożsamościowe młodych w kontekście różnych form życia wspólnotowego oraz ich drogi do działania na rzecz mniejszości, m.in. poprzez aktywizm językowy.