Po wakacyjnej przerwie ponownie zapraszamy na spacerek po Jaworze. Już 20 września wybierzemy się do budynku dawnej loży masońskiej.

Loża Masońska Św.Marcina pod Trzema Złotymi Kłosami w Jaworze

O godzinie 11:00 spod biblioteki wyruszymy z naszym przewodnikiem ... w kierunku ulicy Armii Krajowej, gdzie pod numerem 7 zlokalizowany jest budynek będący niegdyś siedzibą Loży Masońskiej św. Marcina pod Trzema Złotymi Kłosami.

Masoneria lub inaczej wolnomularstwo to międzynarodowy ruch społeczny, mający na celu duchowe doskonalenie jednostki i braterstwo ludzi różnych religii, narodowości i poglądów. Nie jest jedną organizacją, lecz swoistym nurtem dążącym do zmiany człowieka i społeczeństwa według zasad uznawanych przez masonów za ważne. Ruch ten charakteryzuje się istnieniem między innymi lóż masońskich - podstawowej jednostki organizacyjnej wolnomularstwa, jak i miejscae spotkań wolnomularzy.
Jedna z nich została założona w połowie XIX w w Jaworze.

W związku z propagowanymi ideami temat ten często budził sensację i niezdrowe zaciekawienie, a to prowadziło do powstania wielu teorii spiskowych. Od samego początku masoneria wzbudzła wiele emocji - od uwielbienia po potępienie.
Kim byli jaworscy wolnomularze i jaką spuściznę materialną po sobie zostawili - o tym będzie się można dowiedzieć, udając się z nami na spacer. Serdecznie zapraszamy!