W sobotę 2 września odbędzie się finał edycji Narodowego Czytania. Do wspólnej lektury w tym roku zostało wybrane "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Logo Narodowego Czytania

Pomimo wakacyjnego systemu pracy i wolnych sobót, dnia 2 września robimy wyjątek - o godzinie 11:00 zapraszamy na dziedziniec biblioteki na wspólne czytanie. Mile widziani są wszyscy chętni - zarówno ci, którzy lubią czytać, jak i ci, którzy wolą słuchać.
Tekst dramatu oczywiście będzie dostępny w bibliotece przed spotkaniem. Dla tych, którzy przyjdą z własnym egzemplarzem, mamy atrakcję - podbijemy go okolicznościową pieczątką, przysłaną w tym celu przez Kancelarię Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika.

"Wesele. Dramat w trzech aktach", najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie.