Co roku nasza biblioteka aktywnie włącza się w akcję Narodowego Czytania. W tym wyjątkowym roku, gdy obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości czytać będziemy "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Zapraszamy 7 i 8 września do wspólnego czytania.

Logo ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie"

W tym szczególnym roku jaworska akcja Narodowego Czytania będzie przeprowadzona w dwóch odsłonach, publicznej i kameralnej.
W piątek 7 września o godzinie 11:00 zapraszamy na jaworski rynek, gdzie spodziewamy się obecności również znanych osobistości miasta Jawora. Do dyspozycji chętnych , odważnych i pewnych swoich lektorskich umiejętności będzie ogromna widownia jaworskiego teatru, ławeczka, mikrofon i oczywiście tekst powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”, w adaptacji autorstwa Andrzeja Dobosza, felietonisty i krytyka literackiego.
Dzień później, czyli w sobotę 8 września o godzinie 12 będzie miało miejsce zainicjowanie akcji Narodowego Czytania  w Warszawie przez  Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. A my o tej porze ponownie poczytamy na głos powieść Żeromskiego. Tym razem  zapraszamy w bardziej kameralne i zaciszne miejsce, do sali spotkań przy Wypożyczalni.

"Przedwiośnie" to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań "Przedwiośnia". Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

Stefan Żeromski (1864-1925) – prozaik, dramaturg, publicysta i działacz społeczny, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej, był uczniem gimnazjum w Kielcach, działał w tajnych kołach młodzieżowych, pracował m.in. jako guwerner w Nałęczowie i bibliotekarz w Polskim Muzeum Narodowym w Rapperswilu. Od 1919 roku przebywał w Warszawie (pod koniec życia zamieszkał na Zamku Królewskim).
W swoich utworach często piętnował niesprawiedliwość społeczną, opowiadając się za potrzebą walki z krzywdą i cierpieniem. Wiele miejsca poświęcił tematyce niepodległościowej, nawiązując dialog z tradycją polskiej literatury patriotycznej. Był również inicjatorem powstania Polskiej Akademii Literatury, a także współtwórcą (1920) i pierwszym prezesem Związku Zawodowego Literatów Polskich, w roku 1924 założył polski oddział Pen Clubu.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.