Od kwietnia 2012 Miejska Biblioteka Publiczna na podstawie umowy z Wydawnictwem Naukowym PWN w porozumieniu z innymi bibliotekami zrzeszonymi w DZB oferuje dla swoich czytelników darmowy dostęp do publikacji z serwisu IBUK Libra. Dostęp do oferowanych czytelnikom książek możliwy jest na stronie http://libra.ibuk.pl.

ibuk libra

Serwis IBUK Libra to pierwsza i największa w Polsce czytelnia on-line podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim. Są to głównie książki naukowe (zwłaszcza podręczniki akademickie), popularnonaukowe i poradniki z praktycznie wszystkich ważniejszych dziedzin wiedzy, m.in. takich: informatyka, nauki humanistyczne (historia, filologia polska, filologie obce, kulturoznawstwo, kultura i sztuka, religioznawstwo), nauki matematyczno-przyrodnicze (biologia, matematyka, technika, chemia, fizyka, nauki o Ziemi), nauki społeczne (pedagogika, socjologia, psychologia, komunikacja społeczna, filozofia, nauki polityczne), medycyna, prawo, nauki ekonomiczne (marketing, reklama, zarządzanie, informatyka, finanse i bankowość, rachunkowość i controlling, gospodarka światowa, Unia Europejska).

Z zasobów można korzystać za pomocą komputera, laptopa, tabletu czy smartfona.

Zastosowana w Ibuk Libra aplikacja do czytania książek myIbuk działa w oknie przeglądarki. Zalecane jest używanie aktualnej wersji Google Chrome, Mozilli Firefox lub Safari, jak również przeglądarki Internet Explorer od wersji 10.
Do prawidłowego działania aplikacji niezbędne jest stabilne połączenie z siecią internet o przepustowości min. 512kb/s (zalecane 2Mb/s). Należy zezwolić na wykorzystywanie plików cookie oraz JavaScript.
Aplikacja została przystosowana do działania także na urządzeniach mobilnych o przekątnej ekranu min. 5", działających pod kontrolą systemu Android w wersji min 4 oraz iOS min. 5.1. Aby uruchomić aplikację na urządzeniu mobilnym, należy wpisać adres http://reader.ibuk.pl/ w oknie przeglądarki lub pobrać aplikację z Google Chrome Web Store. Na urządzeniach Apple zalecamy także dodanie aplikacji do ekranu początkowego.

Do pełnego korzystania z możliwości serwisu IBUK Libra wymagane jest posiadanie konta w tym serwisie, które można założyć podając adres e-mail i hasło. Po założeniu konta czytelnik jest rozpoznawany przez system i może korzystać z zasobów i funkcjonalności, do których ma uprawnienia.
Aplikacja umożliwia logowanie się kontem na Facebook oraz Google, a także pozwala na udostępnianie notatek i fragmentów innym użytkownikom tych serwisów.

Darmowy dostęp do wykupionych przez bibliotekę publikacji możliwy jest w sieci bibliotecznej a także po za nią pod warunkiem wprowadzenia na swoim koncie odpowiedniego kodu PIN. PIN-y są wydawane przez bibliotekarzy na podstawie karty czytelnika.

Zachęcamy też do zapoznania się z informacjami technicznymi oraz z filmami instruktażowymi:
https://www.youtube.com/watch?v=p-DQnp1fvgI - funkcje platformy Ibuk Libra
https://www.youtube.com/watch?v=LWWktdghscY - rejestracja i logowanie dla posiadaczy kodów PIN
https://www.youtube.com/watch?v=7GNxlHtmtWk - osobista półka

Na platformie IBUK Libra funkcjonuje wyszukiwarka wewnątrztekstowa.
Wyszukiwarka oprócz opisu książki, tytułu, słów kluczowych, przeszukuje również całe treści publikacji (wnętrza książek).
Wyszukiwarka jest bardzo przydatna dla czytelników, którzy szukają materiałów do np. pracy dyplomowej, w szczególności gdy temat jest marginalny i ciężko jest znaleźć publikacje poświęcone danej tematyce. W połączeniu z możliwością zawężania wyników wyszukiwania do kategorii, roku, wydawnictwa itp., daje to ogromne możliwości!