Kończą się wakacje, a wraz z nimi zakończyła się akcja Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego "Morze książek na lato". Wśród ostatnich polecanych nowości książkowych znalazły się książki dla odważnych, czyli z dreszczykiem.

Klimatyczne historie z pogranicza baśni zawsze są kuszące. Takie historie czyta się jednym tchem. Fabuła jest tam utrzymana w mrocznej atmosferze pełnej niepewności, a wyobraźnia zaczyna działać od pierwszych stron. Te elementy odnajdziemy w propozycjach czytelniczych na najbliższy tydzień.

Literatura grozy nie musi być przeznaczona tylko dla dorosłego czytelnika. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby i młodzi fani literatury znaleźli swoją niszą w horrorze… ale oczywiście taki horror musi być adekwatny do wieku.
Te wymienione poniżej polecamy, ale na pewno nie dzieciom poniżej 12. roku życia…

"Opowieści grozy wuja Mortimera" Chrisa Priestley'a to zaskakujące i straszne opowiadania, których słuchaczem jest Edgar odwiedzający swojego wujka. Jest w nich ciemny tajemniczy las, stary i ponury dom z kominkiem i dość oryginalnym służącym, kolekcja niezwykłych przedmiotów oraz sam główny bohater - wuj Mortimer. W opowiadaniach panuje mroczny klimat, a włoski na skórze stają dęba.
To pozycja dla wszystkich, którzy się nie boją na odwiedziny do domu wuja Mortimera, gdzie przy filiżance ciepłej herbaty i talerzyku ciasteczek można wsłuchać się w historie, które sprawią, że będziemy chcieli pozostać tam dłużej... Byleby wrócić do domu przed zapadnięciem zmroku…

Książkę Jonathana Auxiera "Nocny ogrodnik” polecamy do czytania wieczorem, kiedy wokół widać tylko czerń i blade światełko lampki. To historia osieroconego rodzeństwa, które zostaje wysłane do pracy do starej posiadłości w Windsorze - miejscu owianym tajemnicą, do którego podróż odradzają wszyscy mieszkańcy w okolicy. Od początku rodzina wydaje się dzieciom nieco dziwna, szczególnie dorośli. Pewnej nocy Molly budzi szuranie i kroki w korytarzu. Tak odkrywa istnienie Nocnego Ogrodnika, którego jednym celem jest... Nie, tu nic więcej nie zdradzimy.

Zachęcamy również do sięgnięcia po "Osobliwy dom pani Peregrine” Ransoma Riggsa. To jedna z tych książek, gdzie wyobraźnia zaczyna działać od pierwszych stron, świat niecodziennych i fikcyjnych zdarzeń. To wywołującą dreszcz emocji opowieść grozy o domu sierot na tajemniczej wyspie, zamieszkiwanym przez równie tajemnicze dzieci.
Dodatkowym atutem książki są fotografie, które sprawiają, że ciarki chodzą po plecach i zasnąć jakoś trudniej.

Na koniec jeszcze solidna dawka niesamowitości, makabry oraz szaleństwa, czyli "Opowieści tajemnicze i szalone” Edgara Allana Poe. W książce znajdziemy cztery rewelacyjne opowiadania Mistrza Grozy: "Czarny kot", "Maska czerwonej śmierci", "Żaboskoczek" i "Upadek Domu Usherów". Czarny humor bije w nich z każdej strony, a upiorne ilustracje tylko dodają mrocznego klimatu. To opowiadania nietypowe i pomysłowe, pełne niepowtarzalnego klimatu, historie, które oczarowują, bawią i wywołują jednocześnie gęsią skórkę.
Na szczególną uwagę zasługuje język użyty podczas pisania o rzeczach makabrycznych, złych, strasznych i odbiegających od normy. To piękne, kwieciste i barwne słowa, które czyta się jednym tchem.