W sobotę 4 września odbyła się po raz 10 ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie. W tym roku mierzyliśmy się z dramatem. Tym razem byała to komedia Gabrieli Zapolskiej - „Moralność Pani Dulskiej”.

W poprzednich latach podczas kolejnych edycji „Narodowego Czytania” Polacy głośno czytali dzieła Adama Mickiewicza, Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Stanisława Wyspiańskiego, Stefana Żeromskiego i Juliusza Słowackiego. Czytano powieści, nowele i dramaty.

"Moralność Pani Dulskiej" to, jak nazywała utwór sama autorka - tragifarsa kołtuńska. Od 1907, kiedy ją po raz pierwszy wydano, cieszy się niezachwianą popularnością i wystawiana jest do dziś na scenach całego świata. To właśnie „Moralność pani Dulskiej” była pierwszym polskim filmem dźwiękowym (29 marca 1930). Od tamtej pory wielokrotnie ją ekranizowano.

W jaworskiej odsłonie Narodowego Czytania w postaci z komedii Zapolskiej, wcielili się młodzi aktorzy z grupy teatralnej „Wernisaż” prowadzonej przez instruktorki z Jaworskiego Klubu „Piast”: Katarzyna Mroczek, Joanna Boczula, Oliwia Piżyk, Pola Malinowska, Dominik Kwiatkowski oraz w roli tytułowej - pani Halina Łuba.