„Największe zbrodnie umierają jeżeli się o nich nie pamięta”. Na zapomnienie nie pozwoli Agnieszka Dobkiewicz, autorka książek „Mała Norymberga. Historie katów z Gross Rosen” i „Dziewczyny z Gross Rosen. Zapomniane historie z obozowego piekła”.

Spotkanie autorskie było okazją do poznania drogi od pomysłu do realizacji trudnego zadania, jakim jest kontakt z okrucieństwem drugiego człowieka.

W książce ”Mała Norymberga”, idąc tropem zbrodniarzy wojennych i ich powojennych losów, autorka odkrywa przed czytelnikiem tajniki procesów, jakie odbyły się w latach 1946- 1950 w Sądzie Okręgowym w Świdnicy.
Porusza temat sprawiedliwości, jaka dosięgła przynajmniej niektórych oprawców z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen.

Druga z książek autorki to historia sześciu młodych dziewczyn, które połączył jeden los – piekło Gross Rosen. Wszystkie miały swoje marzenia, plany, ambicje... lecz trafiły tam, gdzie granica między człowieczeństwem a bestialstwem była bardzo cienka.
Naziści niszczyli obozy koncentracyjne, palili dokumenty, zakopywali więźniarki w masowych grobach gdzieś na odludziu. Dlatego przeszłość dziewczyn z Gross-Rosen pokryta jest kurzem zapomnienia. Agnieszka Dobkiewicz – bazując na nielicznych dokumentach zachowanych do naszych czasów – stara się jednak odkryć bolesną prawdę o życiu Ruth, Felice, Feli, Gerdy, Alize oraz Haliny.