14 października uczestnicy cyklicznego „Spacerku po Jaworze i okolicy” gościli w Dolnośląskim Zespole Parków Krajobrazowych - Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa "Salamandra" w Myśliborzu.

"Salamandra" to ośrodek edukacyjny położony na terenie Parku Krajobrazowego "Chełmy", który obejmuje najcenniejszy z punktu widzenia przyrodniczego fragment Pogórza Kaczawskiego. Celem ośrodka jest wspomaganie dydaktyki w zakresie zdobywania wiedzy i umiejętności oraz kształtowania postaw proekologicznych.

Dnia 10 października obchodziny jest Światowy Dzień Drzewa. W związku z tym wydarzeniem mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w zajęciach terenowych polegających na rozpoznawaniu drzew na terenie parku krajobrazowego. Uzbrojeni w przewodniki do oznaczania gatunków oraz karty pomocnicze, spędziliśmy kilka godzin na łonie natury. Najważniejsze jednak było to, że towarzyszyła nam pani Monika Grajek-Trześniowska, która fenomenalnie opowiadała o tych niesamowitych drzewach.

Następnie wróciliśmy do ośrodka, gdzie w sali muzealnej, pełnej eksponatów zwierząt, które kiedyś żyły w lasach Parku Krajobrazowego „Chełmy”, wysłuchaliśmy niezwykle ciekawych, przyrodniczych historii.

Na zakończenie bardzo oryginalnych zajęć mogliśmy zobaczyć Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt prowadzony przez pracowników CEEiK „Salamandra”, w którym leczone są chore ptaki m. in. duża grupa bocianów. Monika Grajek-Trześniowska opowiedziała również o opiece, jaką aktualnie sprawuje nad pięknymi jerzykami.

Wszyscy biorący udział w przyrodniczej wycieczce do CEEiK „Salamandra” w Myśliborzu otrzymali upominek.

Bardzo serdecznie dziękujemy za tak fantastycznie spędzony czas oraz za upominki, które otrzymali wszyscy biorący udział w przyrodniczej wycieczce. A Panią Monikę z całego serca pozdrawiamy i przytulamy, życząc by zawsze była tak pełna pasji i energii. Jeszcze raz dziękujemy, pani Moniko.