Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Spacerkiem po... kościele św. Marcina


19 styczeń 2024
Na pierwszym w tym roku spacerku po Jaworze udaliśmy się do kościoła pw. Św. Marcina, aby bliżej przyjrzeć się tej budowli i jej historii.

Naszym przewodnikiem był pan Krzysztof Patrzek, który kościół Św. Marcina zna jak własną podszewkę. Z jednej strony jest historykiem, dociekliwym pasjonatem i poszukiwaczem, a z drugiej strony członkiem Rady Parafialnej oraz liturgicznej służby ołtarza.

Dzięki takiej formie oglądania kościoła, jaką jest spacer z przewodnikiem, mogliśmy inaczej poparzeć na znany nam budynek, a przy okazji odkryć nieco tajemnic.
Pierwszą z nich mieliśmy już na początku. Jako jedni z nielicznych mieliśmy okazję wejść do wnętrza kościoła w dość nieoczekiwany sposób - przez niedawno odkryte i odrestaurowane wejście od strony północnej przez zakrystię do prezbiterium. W przedsionku wejścia można dostrzec ujawnione przy okazji prac - zejście do jednej z krypt. Jeszcze jedno zejście, tym razem do innych krypt zlokalizowane zostało w północno-zachodniej części kościoła. Odkryte pomieszczenia czekają na zbadanie i ewentualne udostępnienie.
Kościół p.w. Św Marcina jest jednym z najstarszych zabytków naszego miasta. W miarę możliwości jest on powoli odrestaurowywany, odnawiane są elementy wnętrza i wyposażenia. Przy okazji takich prac został odkryty np. fragment najstarszej posadzki, którą można dostrzec w północnej nawie.

Zwiedzaniu kościoła oczywiście towarzyszyły nam opowieści pana Krzysztofa. Z ich pomocą wyobraźnia przenosiła nas do czasów powstawania budowli i umożliwiła inne spojrzenie nie tylko na historię tego miejsca, ale także w bardziej ogólnym ujęciu.

Ze wzgędu na dość zimną aurę, i 'skruszałych' uczestników, a jednocześnie ich głód wiedzy, specerek będzie miał kontynuację, ale już w formie stacjonarnej, w bibliotece. Na spotkanie zapraszamy już wkrótce.