Ferie w bibliotece - Z górki na pazurki

30 styczeń 2024
Tegoroczne ferie w bibliotece odbyły się pod hasłem „Z górki na pazurki”.

Z oferty zajęć Oddziału Dziecięco-Młodzieżowego i Filii nr 1 skorzystały dzieci ze szkół podstawowych nr 1, nr 2 i nr 5 oraz ze Spółdzielczego Klubu "Piast" i przedszkoli: "Prymusek" i nr 8. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie!

Podczas pierwszego tygodnia zajęć w Oddziale Dziecięco-Młodzieżowym grupy miały możliwość poznać garść ciekawostek dotyczących krainy wiecznej zimy oraz wziąć udział w drużynowych zabawach ruchowych. Dzieci między innymi z uwagą przeskakiwały po lodowych krach i wytężały swój wzrok próbując trafić do wyznaczonego celu. Sprawdzały też swój refleks próbując złapać pingwina oraz miały możliwość wczuć się w rolę łyżwiarzy.
Zajęcia kończyła część kreatywna, czyli praca twórcza nad stworzeniem makiet zimowej krainy.

Drugi tydzień ferii to także zimowe zabawy pełne ruchu i konkurencji. Uczestnicy zajęć grali w kalambury, poznali różne sporty zimowe, co pokazało, jak można w aktywny sposób spędzać czas zmową porą.
Dzieci ścigały się na saneczkach stworzonych z materiału, konkurowały ze sobą podczas szukania śnieżynkowych par oraz układania identycznych wzorów ze śnieżynek z waty. Zwieńczeniem każdego spotkania były prace plastyczne. Wspólnie wykonaliśmy karmniki z ptaszkami w formie 3D, imienne bałwanki, a także grupowe, wielkoformatowe zimowe krajobrazy.

Dzieci biorące udział w zajęciach organizowanych w Filii nr 1 grały w „grę podłogową” tzn. rywalizowały, kto pierwszy dotrze do mety poruszając się po polach przyklejonych do podłogi i odpowiadając poprawnie na pytania dotyczące bajek i baśni.
W drugiej części spotkania był drużynowy mini tor przeszkód, który dzieci starały się jak najszybciej pokonać. Wśród konkurencji znalazły się m.in. slalom między pachołkami z książką na głowie, kozłowanie oraz przekazywanie piłki dołem.
Dla chętnych były też prace plastyczne.

Zajęcia minęły w miłej i wesołej atmosferze, a dzieci świetnie się bawiły.