Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Świat emocji i uczuć


07 luty 2024
Uczucia i emocje to najgłębszy i najstarszy język komunikacji międzyludzkiej. Czy jednak na pewno dobrze znamy ten język gestów, mimiki i postaw, który kryje tak wiele?

Jak wyglądałby świat i życie człowieka gdyby nie było w nim emocji i uczuć?
Trudno byłoby go chyba sobie wyobrazić. To one w dużej mierze budują porozumienie między ludźmi. Dzięki nim nawiązujemy relacje, rozwijamy się i lepiej funkcjonujemy.
Zaakceptowanie emocji i uczuć, zarówno tych dobrych jak i tych trudnych, otwiera przestrzeń do podjęcia działań.

Na zajęciach w styczniu z podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej w Jaworze zajrzeliśmy do tego skomplikowanego świata.
Rozwijaliśmy umiejętności rozpoznawania i nazywania emocji przedstawianych za pomocą symboli graficznych. Zapoznaliśmy się też z medium, jakim są komiksy. Ich specyficzny „język” pełen jest przecież emocji i uczuć obrazowanych za pomocą rysunku.
Stany emocjonalne możemy wyrazić za pomocą słów, ale i też za pomocą mimiki, gestów czy postawy naszego ciała. Takie historyjki obrazkowe są dobrym przykładem tego, w jaki sposób przebiega niewerbalna komunikacja w społeczeństwie.

Spotkanie zakończyliśmy już tradycyjnie - z kart „Krople Uważności” zostało wylosowane dla wszystkich uczestników zadanie do wykonania w wolnej chwili.