Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Jan Brzechwa


10 maj 2024
Nad rzeczką opodal krzaczka mieszkała… ? I tu każdy, kto uczył się w polskiej szkole bez wątpienia i bezbłędnie dopowie, że - Kaczka Dziwaczka. A rzeczoną 'panią' wymyślił Jan Brzechwa.

Jan Brzechwa był wybitnym prawnikiem, specjalizującym się w prawie autorskim. Do tego estetą, elegantem i bawidamkiem. Pogodny, dowcipny i pełen pasji. Tworzył wiersze i powieści dla dzieci i dorosłych. Marzył by dorównać swojemu kuzynowi Bolesławowi Leśmianowi.
"Jak to często bywa u pisarzy, chciał zostać zapamiętany jako ktoś inny – nie bajarz, autor książek dla dzieci, ale jako poważny poeta. (…) Umierał więc niespełniony i pełen goryczy, czując się niedoceniony i lekceważony.” (cytat z Nesweek 1-2/2024, Krzysztof Varga, „Kochliwy ojciec pana Kleksa”)

Współcześnie pamiętany jest przede wszystkim jako autor serii powieści dla dzieci o Panu Kleksie, niezliczonych wierszy i wierszowanych bajek, które niezmiennie od czasu ich powstania królują w naszych domach, przedszkolach i szkołach. Wielokrotnie były też interpretowane przez wybitnych polskich artystów , często ekranizowane.

Postać Jana Brzechwy, jego barwne życie i jego twórczość zarówno ta dla dzieci jak dorosłych, były tematem dwóch spotkań w naszej bibliotece.
Podpopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej świetnie deklamowali "Lenia", "Kaczkę Dziwaczkę" i "Kwokę". Przy czym wszyscy doskonale się bawili. Kaczka Dziwaczka była kolorowana, a tekst wiersza posłużył do ćwiczenia ręcznego pisania.
Dla grupki osób z Domu Pomocy Społecznej ciekawsze były wiersze dla dorosłych i anegdoty z życia Jana Brzechwy.