Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Spacerkiem po… celach więziennych Zamku Piastowskiego


15 wrzesień 2023
Wrześniowy spacerek po Jaworze stanowi dopełnienie tematyczne Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie i zaprowadzi nas do... więzienia.

Chętnych na wspólne zwiedzanie więziennych cel zapraszamy w środę 27 września na godzinę 10:00 na dziedziniec jaworskiego zamku.
Z podwórza udamy się wraz z naszym przewodnikiem, Mirosławem Szkiłądziem, do celu naszej wyprawy, a następnie do Galerii pod Wieżą na projekcje filmowe.

Od XVIII wieku do lat 50-tych XX wieku jaworski zamek był siedzibą więzienia. W ostatnich latach dzięki współpracy z wrocławskim oddziałem IPN-u, Archiwum Państwowym w Legnicy oraz mieszkańcami regionu udało się przeprowadzić badania pod kątem losów jaworskiego więzienia w latach 1939 – 1954. W tamtych latach prawdziwa historia zamku była dla Jaworzan tematem tabu.

Po zwiedzaniu będzie można poznać nieco więcej historii więźniów dzięki dwóm filmom: „Z dziejów jaworskiego więziennictwa vol. 2 – Pamiętniki dziadka” i „Z dziejów jaworskiego więziennictwa vol. 1 – Ciężkie więzienie dla kobiet”.

Zdjęcie korytarza z drzwiami cel więziennych