Ułatwienia dostępu

Skip to main content

DKK - Agnieszka Dobkiewicz - Pożydowskie


23 maj 2024
W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki "Wieża ciśnień" zapraszamy na spotkanie autorskie z Agnieszką Dobkiewicz, które odbędzie się w środę 12 czerwca o godzinie 17:00 w sali spotkań przy Wypożyczalni.

Agnieszka Dobkiewicz jest dziennikarką związaną z Dolnym Śląskiem. Współpracuje m.in. z „Gazetą Wyborczą”, gdzie promuje historię regionu, kieruje także Fundacją Idea zajmującą się promocją dolnośląskich dziejów.
Z racji swojego zawodu najlepiej czuje się w reportażach. I takie też książki wychodzą spod jej ręki. Nie inaczej jest z "Pożydowskie. Niewygodna pamięć", której premiera miała miejsce 15 maja tego roku.

Choć książka dotyczy tematyki ogólnopolskiej, są w niej także akcenty lokalne związane m.in. ze Strzegomiem i Świdnicą oraz ich XV wieczną historią.
Autorka przedstawia 12 historii, które odkrywała idąc śladami bohaterów swojej książki. To 12 reportaży, które zmuszają do refleksji i poszukania odpowiedzi na pytanie - jak daleko w głąb polskiej tożsamości sięgają żydowskie korzenie. Porusza w niej kwestię - kiedy cudze zaczyna być własne (i nie chodzi tu wcale o mienie), a (po)żydowskie przeistacza się w polskie.
Z książki dowiemy się, co to znaczy być Żydem we współczesnej Polsce oraz co dzieje się, gdy po polskim mieście chodzi się z gwiazdą Dawida na ramieniu.

Autorka zabiera nas w podróż przez 80 lat skomplikowanych relacji polsko-żydowskich w powojennej historii Polski. To historie, które nierzadko rozrywają duszę na strzępy.
Agnieszka Dobkiewicz odwiedza różne regiony Polski i w charakterystyczny dla siebie sposób odkrywa to, co zapomniane, nieznane, niechciane i niewygodne. Przekonuje, że materiał polskiej duszy tka się nieustannie, a żydowskość jest jednym z jej wątków.

Podczas spotkania będą do nabycia w promocyjnych cenach książki autorki, które udało nam się zdobyć pomimo wyczerpania nakładu.

Fragment plakatu wydarzenia ze zdjęciem okładki książki "Pożydowskie"