Dokładnie 60 lat temu - 12 kwietnia 1961 roku - Jurij Gagarin został pierwszym człowiekiem w kosmosie, który mógł spoglądać na Ziemię z wysokości 327 km. Jak bardzo udało nam się poznać przestrzeń kosmiczną od tamtych wydarzeń? Jak daleko sięgnął nasz wzrok? Poznajcie jedno z najważniejszych odkryć astronomicznych ostatnich lat – Supergromady Laniakea. A wszystko za sprawą książki miesiąca od Ibuk Libra.

Fragment plakatu promującego książkę miesiąca od Ibuk Libry

Nasza galaktyka i jej sąsiedzi mkną przez wszechświat w zdumiewającym tempie kilkuset kilometrów na sekundę. Fakt ten jest znany od początku lat 60. ubiegłego wieku. W tym czasie astrofizycy nie byli jeszcze w stanie w pełni wyjaśnić przyczyn tego zjawiska. W latach 90., amerykańscy naukowcy wskazali, że ruch ten może być związany z oddziaływaniem ogromnej masy tzw. Wielkiego Atraktora.

Poszukując Wielkiego Atraktora, zespół badawczy, do którego należała m.in Hélène Courtois, odkryli supergromadę galaktyk, do których należy nasza Droga Mleczna. Nazwali ją Laniakea (z hawajskiego „niezmierne niebiosa”).
Książka "Nasze miejsce w kosmosie" ma na celu podzielenie się historią tego ogromnego odkrycia. Autorka w jasny i prosty sposób dokonuje przeglądu Wszechświata i rządzących nim praw fizyki.

Tytuł dostępny na IbukLibra jako prezent do 30 kwietnia.