W środę 20 października zapraszamy na godzinę 12:30 do Filii nr 1 przy ul.Moniuszki na spotkanie z Grażyną Bąkiewicz, pasjonatką historii oraz autorką książek dla dzieci, nastolatków i dorosłych.

Frament plakato spotkania - książka "Bolko Mały"

Grażyna Bąkiewicz jest pedagogiem i historykiem z wykształcenia i zamiłowania. Przez wiele lat uczyła historii w szkole podstawowej i gimnazjum, kiedy zaczęła pisać, stała się znakomitą popularyzatorką historii wśród młodych czytelników.
Jest twórczynią cyklu "Ale historia" oraz współtwórczynią "Zdarzyło się w Polsce". Jej powieść "Mówcie mi Bezprym" otrzymała wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY w konkursie Książka Roku 2016. Cykl o Adzie, dziewczynce mającej niezwykły dar zaglądania w przeszłość cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Jej twórczość dla najmłodszych również została dostrzeżona przez krytyków. Została nagrodzona w Konkursie im. Astrid Lindgren za opowiadanie dla młodszych dzieci "Kosmiczni odkrywcy".

O swojej twórczości mówi:
"Książki historyczne wciągnęły mnie całkowicie, a ja wciągam w ten wir swoich czytelników. Historia to miejsce w sam raz dla odkrywców. Coś wydaje się tak znane, że aż nudne, a wystarczy unieść kołderkę nudy i okaże się, że kryją się tam tajemnice, zbrodnie, oszustwa. Czasem wszystko jest całkiem inne, niż nam przekazano."

„Bolko Mały” to najnowsza powieść historyczna Grażyny Bąkiewicz. Ilustrowałą ją jaworzanka - Magdalena Kozieł-Nowak.
Po nagłej śmierci ojca szesnastoletni Bolko II zostaje władcą księstwa świdnickiego. Widzi wątpliwości w oczach szwagrów, stryjów i matki. Sam w siebie nie wierzy. Boi się, że nie sprosta roli, którą otrzymał, i nigdy nie dorówna sławnym przodkom, w tym swojemu dziadkowi – Władysławowi Łokietkowi. Tymczasem Jan Luksemburski, roszczący sobie prawa do polskiej korony, idzie na przełaj, przez księstwa śląskie, by wspomóc zakon krzyżacki w wojnie przeciw Litwie. Czy Bolko zdoła go zatrzymać?
To opowieść o młodym, niepozornym chłopcu, który z dnia na dzień staje się księciem i mimo wątpliwości i ośmieszającego przydomka „Mały”, szybko odnajduje się w zastanej sytuacji politycznej.