Jaworski 1 Maja w fotografii Jana Stelczyka

29 kwiecień 2024
Z okazji majowego weekendu nasza biblioteka postanowiła przypomnieć czytelnikom nie tak odległą historię pochodów pierwszomajowych.

Obecnie dzień 1 maja większości osób kojarzy się głównie z rozpoczęciem sezonu wyjazdów na łono natury czy grilowania. Kiedyś te skojarzenia były całkiem odmienne i budziły różne emocje.

Zapraszamy na obchody 1 Maja - Święta Pracy, które uwiecznił dla przyszłych pokoleń nasz jaworski fotograf - pan Jan Stelczyk.
Pierwszą część zdjęć opublikowaliśmy po raz pierwszy w 2020 roku. Po dwóch latach dodaliśmy kolejnych kilka folderów zdjęć. Tym razem prezentujemy całość, począwszy od roku 1970 do ostatniego roku, gdy pochody były organizowane, czyli do 1988.

Starsi czytelnicy być może powrócą pamięcią do tamtych czasów. Może odnajdą siebie, swoich bliskich lub znajomych na starych fotografiach.
Dla młodszych niech będzie to lekcja historii - i tej powszechnej, i naszej - lokalnej. Może zaintrygowani zdjęciami, będą chcieli poznać bliżej tamte hisotrie podczas majówkowych spotkań z rodzicami czy dziadkami.

Ilość zdjęć przekazanych bibliotece przez pana Jana Stelczyka jest ogromna. Ponieważ nie wszystkie były dobrze posegregowane i opisane, mogły się wkraść błędy w opisach dotyczące lat.
Prosimy o wyrozumiałość i zgłaszanie nam wszelkich zauważonych błędów. Jednocześnie bardzo prosimy o dzielenie się z nami wszelkimi uwagami, które pomogłyby nam jeszcze dokładniej opisywać zamieszczone zdjęcia.

W najbliższym czasie galeria trafi na Cyfrowy Dolny Śląsk, gdzie znajdują się też inne opublikowane wcześniej fotogalerie, m.in. Jaworski rynek w fotografii Jana Stelczyka oraz Jaworscy klezmerzy.

Jedno ze zdjęć z albumu "Jaworski 1 maja w fotografii Jana Stelczyka"